Fotograf na wesele – jak wybrać najlepszego?

Każda Para Młoda oczekuje pięknej pamiątki ślubu w formie zdjęć. Pytanie tylko – jak wybrać fotografa, który wykona swoją pracę nienagannie od A do Z? Jako wodzirej z okolic Poznania miałem okazję poznać bardzo wielu fotografów – i poznaję coraz to nowszych. Nie wiecie, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań „tego jedynego”? Mam dla was kilka porad.

Jak wybrać fotografa na ślub?

Sprawa wydaje się prosta – musicie znaleźć kogoś, kto lepiej niż przeciętny człowiek obchodzi się z aparatem fotograficznym i ma tzw. „wyczucie chwili”. W rzeczywistości może być jednak znacznie trudniej. Branża fotografii ślubnej staje się coraz bardziej konkurencyjna, a nowe sprzęty, techniki i trendy sprawiają, że podczas poszukiwań fotografa można się nieźle pogubić.

5 rad, jak wybrać dobrego fotografa

Zdjęcia ślubne pozostaną z wami już na zawsze, dlatego poszukując osoby, która je wykona, bądźcie uważni. Na co warto zwrócić uwagę, aby w ślubnym szaleństwie dokonać dobrego wyboru?

1. Bogate i ciekawe portfolio

To chyba jasne – nie powierzycie uwiecznienia tak ważnego dnia komuś, kto nie ma w tym wprawy. Poszukiwania fotografa większość par zaczyna od przeglądania dotychczasowych prac, wśród których można znaleźć inspiracje do własnej sesji zdjęciowej. To także najlepsza wskazówka, która powie wam, jak mogą wyglądać i wasze fotografie.

Czy fotografa można „sprawdzić” jeszcze przed ślubem? Oczywiście, że tak – po prostu zamówcie u niego sesję narzeczeńską. Jeśli podoła zadaniu możecie przypuszczać, że i w tym najważniejszym dniu was nie zawiedzie.

2. Dobrej jakości sprzęt

O ile portfolio wiele powie wam o umiejętnościach fotografa, sprzęt nie pozostaje bez znaczenia. To jasne, że nie musicie być w tej dziedzinie ekspertami – warto jednak sprawdzić chociażby internetowe opinie na temat aparatów i obiektywów, których u żywa wasz potencjalny fotograf. Nie zaszkodzi również wizyta na forum fotograficznym, na którym możecie zapytać ekspertów o jakość konkretnych urządzeń.

O jakie aspekty techniczne zapytać, aby sprawdzić, czy fotograf dysponuje odpowiednim sprzętem? Możecie zadać pytania np. dotyczące:

  • Obecności jasnych obiektywów typu stałki, zapewniających dobrą jakość zdjęć,
  • Aparatu z wysoką czułością ISO (to gwarancja, że nawet na słabo oświetlonej sali zdjęcia wyjdą dobrze).

To jedne z dwóch najistotniejszych dla Was – jako Młodych – informacji. Jeśli na pytania fotograf odpowie twierdząco, zasadniczo o jakość sprzętu możecie być spokojni. A przy okazji – fotograf zauważy, że nie jesteście tak do końca „zieloni” w tym temacie!

3. Dobre „oko”

Mówiąc najprościej – fotograf bez odpowiedniego zmysłu nie wykona powalających zdjęć nawet wtedy, gdy Wasza sala będzie udekorowana niczym z bajki. Fachowiec, poza dobrym sprzętem powinien posiadać „wyczucie chwili”, które pomoże mu uwiecznić na zdjęciach dekoracje światłem, bańki mydlane czy ciężki dym.

Jako wodzirej z okolic miasta Poznań miałem okazję poznać wielu fotografów ślubnych – stąd wiem, że poza samym sprzętem i wiedzą, potrzebna jest tu odrobina talentu.

4. Dobry program graficzny

Żaden profesjonalista nie powinien oddać wam zdjęć niepoddanych choćby lekkiej przeróbce w programie graficznym. Umiejętność posługiwania się nim u fotografa to bardzo ważny atut.

5. Dobrze czujecie się w jego towarzystwie

Spotkanie „w 4 oczy” przed podjęciem współpracy to jak najbardziej dobry pomysł. Nawiązanie nici porozumienia z fotografem jeszcze przed weselem sprawi, że w jego towarzystwie będziecie czuli się swobodniej.

6. Upoważnienie do zdjęć w kościele

Czy wiecie, że fotograf powinien mieć aktualne upoważnienie do wykonywania zdjęć w obiektach sakralnych? Podczas ustalania warunków dowiedzcie się, czy wasz specjalista dysponuje takim pozwoleniem (jeśli bierzecie ślub kościelny).

Fotograf na wesele – czy jakość idzie w parze z ceną?

Pojawia się kolejna kwestia – cena. Wynajmując renomowanego i słynnego w „branży” fotografa liczcie się z wysokimi kosztami usługi. Jednak nawet dokonując wyboru mniej popularnego, lecz wciąż – profesjonalisty, nie oczekujcie zdjęć ślubnych po okazyjnych cenach. Koszty sprzętu fotograficznego, dojazd jak i właściwe umiejętności determinują to, że dobre zdjęcia ślubne będą kosztowały was nawet kilka tysięcy złotych.

Pamiętajcie, aby podejmować współpracę z fotografami pracującymi legalnie – najlepiej mającymi własną działalność gospodarczą. To zabezpieczenie także i dla was.

Co poza fotografem?

Aby unikalnych zdjęć z wesela było więcej, możecie zdecydować się na dodatkowe usługi fotograficzne. Jako wodzirej z okolic Poznania oferuję kreatywną fotobudkę – atrakcję, dzięki której Wy i Wasi goście wykonacie zabawne zdjęcia w różnych przebraniach, zgodnie z Waszą fantazją. To pamiątka dla Was i dla Waszych najbliższych!

Sądzę, że dobry fotograf to jedna z najważniejszych osób, które towarzyszą Młodym w trakcie wesela. To w końcu od niego zależy to, na jakie obrazy będziecie spoglądali za 10, 20, 50 lat, wspominając swoje wesele. Wybierzcie go rozsądnie!