Jak zorganizować dobre oczepiny?

Oczepiny są jednym z najważniejszych punktów każdego wesela. Wynikają z wieloletniej, polskiej tradycji i mają swoje określone znaczenie. Jak sprawić, by ten moment był naprawdę wyjątkowy, a zarazem nie gorszący?

Skąd się wzięły oczepiny?

Oczepiny to stary zwyczaj, zgodnie z którym Pan Młody pozbywa się welonu z głowy Panny Młodej. Tradycja ta ma dziesiątki, jeśli nie setki lat, a jej znaczenie jest symboliczne: w ten sposób młoda małżonka staje się pełnoprawną towarzyszką życia męża.

Z biegiem lat, oczepiny nieco „ewoluowały” – już nie tylko Pan Młody kradnie element garderoby żony. Rolą kobiety jest przechwycenie np. krawata lub muszki. Wszystkiemu muszą umiejętnie przeszkadzać kawalerowie lub panny obecne na weselu.

Po zdobyciu welonu lub muszki, przychodzi czas na rzucenie danym rekwizytem. Zgodnie z wierzeniami osoba, która go złapie, wyjdzie za mąż lub ożeni się w ciągu najbliższego roku.

Oczepiny: robić czy nie?

Wielu Młodych ma wątpliwości co do tego, czy w ogóle organizować oczepiny. Wcale nierzadko spotykam się z twierdzeniem, że ten moment bywa krępujący, a jako, że odbywa się zwykle w okolicach północy, stan większości gości tylko wzmaga komiczność sytuacji. Sądzę jednak, że oczepiny mogą być przeprowadzone wesoło, a zarazem z klasą. Jak? Podpowiadam!

1. Wybierz odpowiednią zabawę na oczepiny

Zastanów się nad preferencjami swoich gości i po prostu wybierz takie zabawy oczepinowe, które nikogo nie wpędzą w zakłopotanie. Jeśli masz z tym problem, spokojnie – wspólnie na pewno znajdziemy optymalne rozwiązanie.

2. Stwórz plan oczepin

Określ, o której godzinie mają się odbyć, ile mają trwać i jak mają wyglądać. Choć oczepiny to ważny moment, nie powinien być zbyt rozwleczony w czasie. Dobrze, jeśli po nim goście szybko powrócą do rytmu zabawy weselnej.

3. Co dla „wygranych”?

Tradycja mówi, że kawaler i panna, którzy „zwyciężyli” w oczepinach, powinni zatańczyć ze sobą jeden taniec. To jednak nie jedyna, słuszna opcja. Jeśli sądzisz, że taniec z potencjalnie obcą osobą będzie dla twoich gości nieprzyjemny, możesz znaleźć inny sposób ich wyróżnienia. Może nagrody w postaci śmiesznych gadżetów?

Dobrze zaplanowane oczepiny będą świetną zabawą zarówno dla was, jak i dla waszych gości. Korzystając z porad doświadczonego wodzireja na pewno zaplanujecie ten moment tak, by każdy zapamiętał go pozytywnie.

1 komentuj

Komentarze wyłączone