Animator zabaw weselnych – jak nim zostać?

Niewiele osób wie, że profesja wodzireja znana była już przed kilkoma wiekami – wtedy był on odpowiedzialny za prowadzenie balowych tańców. Dziś animator zabaw kojarzy się przede wszystkim z weselami, co nie zmienia faktu, że zawód ten pozostaje w sferze marzeń wielu osób. Sam odnalazłem w nim spełnienie, a każdy dzień pracy daje mi mnóstwo radości.

Animator zabaw weselnych – praca nie dla każdego?

Mogłoby się wydawać, że zawód wodzireja jest zajęciem lekkim i niewymagającym pod warunkiem, że spełniasz jedno kryterium – poczucie humoru. W rzeczywistości, wymagań co do osoby prowadzącej przyjęcia jest znacznie więcej. Zawsze wiedziałem, że moje żarty potrafią rozbawić innych, a moich opowieści słucha się z zaciekawieniem. W pracy wodzireja, niezbędna okazała się jednak również moja kreatywność – chodzi w końcu m.in. o wymyślanie ciekawych zabaw weselnych.

W moim przekonaniu, pożądanymi cechami u wodzireja okażą się bez wątpienia otwartość wobec ludzi, odwaga i skłonność do szybkiego podejmowania decyzji. Zawód wodzireja to ciągły kontakt z ludźmi – ja, jako osoba otwarta, czuję się w nim jak ryba w wodzie. Jestem też więcej niż pewien, że osoby zamknięte w sobie po prostu nie sprawdzą się w roli animatora.

Wreszcie – doskonała organizacja. Niezależnie, gdzie musi stawić się wodzirej – Poznań, Wrocław czy inne miasto – musi być punktualny i zaopatrzony we wszystkie, niezbędne mu sprzęty. W moim przypadku, poza zabraniem rekwizytów do zabaw, chodzi również o przygotowanie sprzętu muzycznego.

Ciągłe śledzenie trendów

To oczywiste, że wodzirej powinien wiedzieć, czym są polonez, walc czy tango. Znajomość klasycznych, weselnych zwyczajów jest tu również kwestią obowiązkową. Z drugiej strony, jako animator zabaw weselnych muszę być na bieżąco z tym, co w świecie imprez piszczy; jakikolwiek, nowy taniec czy popularny aktualnie utwór muzyczny absolutnie nie mogą umknąć mojej uwadze.

Jak zostać wodzirejem – Poznań daje możliwości

Wielu wodzirejów trafia do tej branży przypadkowo, zaczynając od pracy DJ’a na dyskotekach – sam zacząłem od tego moją przygodę z prowadzeniem imprez. Choć talent do animowania imprez można odkryć w sobie zupełnie nieoczekiwanie, można go również szlifować poprzez uczestnictwo w warsztatach dla wodzirejów – Poznań to jedno z miast, w których łatwo o kursy na animatora zabaw czy też DJ’a. Nie oznacza to, że nie możesz być również „samoukiem”.

Niezbędne wyposażenie

Jeśli chcesz łączyć funkcję wodzireja i DJ’a – to oczywiste, że musisz posiadać własny, dobry sprzęt grający, jak również urządzenia zapewniające efekty specjalne w trakcie imprezy. Na podstawie moich doświadczeń mogę zagwarantować ci, że dobrej jakości sprzęt ma ogromne znaczenie. Warto zadbać o garderobę wodzireja – zestaw eleganckich, jednak wyróżniających się z tłumu ubrań.

Sposoby na pozyskanie klientów

Jeśli od samego początku działalności będziesz utrzymywać jak najlepszy poziom, klienci znajdą cię sami – będą to osoby, które usłyszą o tobie z tzw. polecenia. Warto zadbać również o własną stronę internetową, na której umieścisz parę słów o sobie oraz portfolio wodzireja. Wrocław, Poznań czy inne miasto – z dobrze skomponowaną wizytówką, miejsce pozyskiwania klientów będzie sprawą drugorzędną.

Jeśli tylko czujesz powołanie do prowadzenia zabaw, warto spróbować sił w pracy wodzireja. Wielkopolska, Dolny Śląsk ale  inne województwa, dają możliwość rozwoju i szkoleń w tym zakresie.